top of page

Tayvan - Taipei Gezi Notları

Taipei, Tayvan'ın başkenti ve özel şehirlerinden biridir. Şehir ülkenin kuzeyinde yer almakta olup çevresinde Yeni Taipei şehri bulunmaktadır. Şehrin nüfusu 31 Mart 2016 tarihi itibarı ile 2,7 milyonun üzerinde olup Yeni Taipei ile Keelung şehirleri ile birlikte 7.047.167 milyon nüfuslu Taipei-Keelung metropol alanını oluşturmaktadır.

121. çıkış, 63. gezdiğim ülke; 5 aralık sabahı Tokyo narita havaalanına metro ile gittik. Ofis ilgilileri Taiwan vizemiz olmadığını, Taipei hava alanında ücret ödeyip vize alabileceğimizi söylediler. Scoot air ofisinde, işlemlerimizi yaptık. Daha önce ismini duymadığım bir hava yolu ama 777-200 E ile uçuyor, yani biz kendimizi çok gelişmiş sanıyoruz ama dünya almış başını gidiyor.


Güzel bir uçuştan sonra Taipei'de indik. Vize işlemleri 5 dakika sürdü, form ve bir resim, 800nt$=56tl=25$. 30 günlük vize verdiler. Valizleri aldık dışarı çıktık danışmadan harita ve genel bilgileri aldık. 7 nolu otobüs bilet gişesinden kişi başı 125nt$=4$ biletlerimizi aldık. Dışarıda 5 nolu perondan otobüse bindik 60 dakika sonra Taipei Main Station geldik. Oradan mavi hat ximen istasyonuna geçtik, daha önce ayırttığımız One Plus One Hoteli bulduk,(3F,no:34 kunming st.tlf-2389-2886, 2389-2866) otel şehrin merkezinde bir apartmanın 3. katında,oda 15m, 2 adet duble yatak, 2 TV, buzdolabı, saç kurutma makinası, sıcak su, çay, kahve, içme suyu bulunuyordu. Geceliği 46$=100tl. Bulunduğumuz kunming caddesi cuma aksamı olması sebebiyle çok kalabalık. Şişe de yoğurt aldık 50nt$=1,5$. Pakette 500gr mango meyvesi aldık 200nt$=6$.


6.12.2014: Sabah mavi hatta aynı adı taşıyan Longshan Temple, gittik. İstasyondan çıkmadan sarı renkli çıkış panosuna bakın çıkacağınız yerin numarasını bulun. Longshan Temple istasyondan çıkınca 90 m ileride Templeyi göreceksiniz, Temple'a 20m kala sağda havuz var, su dansı yapılıyor, Temple'ın aksi istikametinde havuzun karşısında dar yolda pazar var gezilebilir. Temple çok güzel gezilmesi lazım. Oradan mavi hatla istasyon ile aynı adı taşıyan Sun Yat Sen Memorial Hall'a gittik, burada Tayvanın kurucusu ve 32 yıl diktatörlükle yöneten Sun Yat Sun'un hayatı resimler ve tarihsel olarak anlatılıyor. Bahçe düzenlemesi çok güzel, giriş ücretsiz. Oradan aynı bölgede olan The story of Bopillion, from radition to modern, Tayvan tahsil kademeleri hakkında eskileri, resim ve animasyonlarla anlatıyor. Eski Çin evlerini restorasyon yapmışlar. Direk metro ile giderseniz Wanhua station'dan çıkın North bount on kanding road 10 dakika yürüyün. Oradan mavi hatla Houshanpi durağında indik, çıkış levhasında yazılı olan Raohe Night Markete gittik, sadece giyim eşyaları satılıyor. Sabah 10dan itibaren açık, akşam hava kararınca yiyecek tezgahları bir bir yerini alıyor. Bir de girişte çok ilginizi çekecek Temple var şansımıza çin yılı kutlamaları vardı , çok eğlendik. Taipei tren istasyonun karşısında Shin Kong Mitsukashi mall gittik, B2 katında market var. peynir ve sabah kahvaltısı için bir şeyler aldık.


7.12.2014: Bugün şansımız yükseklerden açıldı havanın çok güzel olması dolayısıyla kahve rengi line 1 hattın son durağı olan Taipei Zoo istasyonuna gitti, metro çok ucuz en uzun hat 0.80 Cent. Zoo'nun yanında teleferikle çıkılan Maokong gondola tepesi var hat 4 km ve çok yüksek. Yükseklik korkusu olan binmesin, ayrıca aşağıdan 15nt$=1$ minibüsler kalkıyor. Bende yükseklik korkusu var bir cesaret örneği sergilemek istedim ama farkında değildim. Karşımda oturan İngiliz "Yüzünüz beyaz oldu, hasta mısınız?" dedi, panik olduğumu söyledim güldü, rahat olun arabadan daha güvenlidir dedi ama gel bana sor dedi. 25 dakika sürüyor. Dağ çok güzel herşey mevcut, inerken minibüs ile indik. Kable tek çıkış 50nt$=1,7$. Aynı metro ile kırmızı hattın kesiştiği Daan durağına geldik, kırmızı hat ile Taipei 101 world Trafe Center gittik. Salonda Digital fuar vardı bin bir çeşit marka ürünlerini sergileniyordu. Bizim beğenmediğimiz Asus, Acer gibi markalar baş roldeydi.


7.12.2014: 2: Centerin karşısındaki 101 tower, a geçtik burası aynı zamanda mall her türlü ihtiyaç karşılana bilir. Çok lüks mağzalar var. F 5 asansörü ile 5 ci kata çıktık tower,a çıkmak için bilet almaya gittik, saat 4:30 olmuştu,yetkili kız 5:30 dan önce "Tower'a çıkma sırası gelmez" deyince çıkmaktan vazgeçip, yarına bıraktık. Oradan aynı kırmızı hat ile Jianten istasyonuna geldik, burada Shilin night market var.Taywan demek gece pazarı demek. Shili de iğne atsan yere düşmez durumda. Sıra bekleyerek lokantada yer bulduk, dana bonfile, koyun pirzola, çorba, ekmek 445nt$=15$.Yuvarlak mini patates aldık 20 ad 30nt$=1$, kestane 50nt$=1,5$, soyulmuş mango aldık 500g,200nt$=6$,4adet soyulmuş pakette kivi 109nt$=3$, iki cafe latte 210nt$=6$.


8.12.2014: Sabah kırmızı hattın en sonundaki Tansui istasyonuna gittik. Burada Danshui old Street's var. Metrodan Beitou durağında aktarma yapılarak gidiliyor. Dönüşte aktarma yok. Nehir kenarı, güzel bir semt gece pazarları ve Spa yerleri var, biz girmedik, görülmeye değer. Oradan dönüşte aynı hat üzerindeki Shilin istasyonunda indik istasyon çıkışından, 50m solda otobüs durağı var 815, 130, 304 nolu otobüsler National Palae Museum gidiyor. Çok büyük bir alana kurulmuş genelde döküman, 4 boyutlu gösteriler, resim sergisi, tarzında bir müze. Biz girdik ve 2 kişi 500nt$=16$. Hava çiseliyordu kırmızı hattın Taipei 101, world trade center durağında indik yer altından direk F 5 asansörü ile bilet satılan 5. kata çıktık. Bu katta twings çay mağzasıda var. Bilet almaya gittim sıra yoktu bileti isteyince bana 3 kart gösterdiler bugün havanın bulutlu olduğunu ve hiçbir yeri göremiyeceğimizi anlatan kartı gösterdiler, birde 88 ci kata izin verildiğini söylediler bizde daha 6 gün buradayız hava düzelince çıkarız diye vazgeçtik. B1 katında marketin karşısındaki restorant,ta yemek yedik, anduz dana beef+tavuk ızgara, çorba,pilav salata=490 nt$=16$. Biraz dinlendikten sonra starbucks,ta kahvemizi içtik. 2 cafe latte 210nt$=6$. Aksam 7 dolayında mavi hatta aynı ismi taşıyan istasyondan Longshan templenin karşısındaki Huaxi street tourist, gece pazarını,marketini gezdik. Tayvan halkı iş, ten ve dükkanlardan gece 8, 9:00 dolayında çıktığından halk gece kurulan yiyecek pazarlarında karnını doyurup evlerine gidiyorlar.


9.12.2014: Bugün amaçsız sokağa çıktık,hava yağışlı mavi hat ile Taipei city hall gittik. Oradaki AVMleri dolaştık. Taipei city hall exit 2 çıkışının B1, B2 katlarında çok güzel ve ucuz yemekler yiyebilirsiniz. Oradan Taipei main istasyonuna geldik, Tainan şehrine bilet baktık bizim düşüncemiz sabah gidip akşam gelmekti, otobüsler 4, 5 saatte gidiyor, 350nt$=11$, yavaş tren 4,5 saat 750nt$=23$, hızlı tren 1saat, 45dakikada gidiyor. 1480nt$=46$,düşündük 5, 6 saat kalacağımız yere gidiş geliş 184 $ verilmez dedik vazgeçtik. Main istasyonu o kadar büyük ki inanamazsınız büyük bir kasaba yeraltında yaşıyor.


Oralarda eğlendik, alışveriş yaptık, tayland,a gideceğimizden buradaki satıcılar yazlık malları elden çıkarmak için ucuz veriyorlar bizde ihtiyaçımızı alıyoruz. Buradan kırmızı ve yeşil hatta aktarma yaparak yeşil hatta bulunan Tai power building istasyonuna gittik. Burada Shida night market var. Hava yağışlı olduğundan tüm tezgahlar açılmamıştı yine de hareketliydi. Bir şeyler atıştırıp otele döndük. Tavuklu pilav, çorba, salata 160nt$=5$. Haşlanmış tavuk, nodel çorba 170nt$=11$. Bizim hotel public spor center karşısındaymış otel sahibi uyardı ucuz fiata havuza girer spor yaparsın dedi bende hemen aynı tesisin altından bir mayo alıp 290nt$=9$, 110nt$=4$ havuz girişine ödedim, havuz çok güzel ayrıca 7-8 tane su masajı atraksiyonu var.


10.12.2014: Sabah 11:00'de yeşil hatta bulunan CSK (chiang kal-shek) Momiral Hall, anıt mezarına ve kültürel complex gittik. Çok güzel bir alan yaratmışlar mutlaka görülmesi gerekir. Exit 5. Aynı istasyonda exit 2 den çıkarsanız Nanmen markete gidin ikinci katta tertemiz imrenerek karnınızı doyurun. Giriş katında satılan çerezler uygun fiattır sadece üstünde gördüğünüz fiyatlar 1kg değil 600gr göre yazılmıştır. Örneğin cevizin 600gr mı 320nt$=9$ biz de ceviz kg 50tl. Yine yeşil hat ile Gongguan istasyonunda Shuiyuan market, Cine Plaza, National Taiwan üniversitesini gezdik.


10.12.2014: 3. Mavi hat ile Fuzhong istasyonuna geldik, exit 1 çıktık 200m yürüdük Lin Family Mansion and Garden, parkına geldik. 17 yy da bir aile tarafından kurulan kültürel kurumları anlatıyor, gidilmesi lağzım. Akşam yeni vizyon, mısır firavunu Ramse,si anlatan 3D bir filim vardı ona gittik. giris 270nt$=8$. Tanrı ve kral.


11.12.2014: Hava çiseliyor son gezmediğimiz Xingtian temple sarı line ile gittik. İstasyon ismi de aynı. Bugün kutsama ve şifa dağıtma günüymüş çok kalabalıktı sırayla dertlerini söyleyip şifacı kadınlardan kendilerine veya gelemeyenlerin giysileri üstüne şifa istiyorlardı. Oradan Taipeinin alışveriş merkezi Zhongxiao caddesine gittik. Bu ana cadde 3 semt olarak sıralanmış, 5 km lik cadde, mavi hatta aynı isimde 3 istasyon olarak sıralanmış. Zhongxiao, Xinsheng, Fuxing, Dunhua yürüyebildiğiniz kadar yürüyün.


12.12.2014: Cuma günü namazımızı kılalım dedik.Yeşil hatta Gutin station, exit 4 çıkın sağa dönün 500m sonra üst geçit var, üst geçidi sağınıza alın karşıya geçin sağ tarafınızda park olacak 100m yürüyün camii solunuzda. Yürümek istemeyenler istasyondan çıktıktan sonra 50m ilerde 15-18 nolu otobüslere binebilirler. Camiiyi sağınıza alın, geriye doğru 500m yürüyün sağda Taywan normal universite var, önünde SAIZERIYA restorantta yemek yiyin, kaliteli, güzel, ucuz. Tavuklu somon ve garnitür, yedik 199nt$=6$. Ayrıca 3 adet tavuk kanat, karidesli yumurtalı peynirli, patates 147nt$=4$. Oradan mavi hatta geçerek Houshanpi istasyonundan Exit 1'den çıktık giysi pazarına gittik, burayı görmeden Taipei den birşey almayın.


13.12.2014: Hava soğuk dışarıda gezmek sıkıntılı olur diye ximen den yürüyerek Taipei main istasyonuna gittik, 1 km. İstasyonun alt katları alışveriş alanları, ayrıca istasyonun karşısında 2 büyük mall var yan tarafında nova elektronikçiler mall var akşam üstüne kadar üşümeden gezdik. Mall,ların b1, b2, b3 katları market ve restorant çok güzel ve uygun fiata yemek yersiniz. Biz 12$ karnımızı doyurduk. Köşedeki mall ile karşısındaki nova mall sokağından istasyonu arkanıza alıp baktığınızda 200m ilerde Internasyonal Taiwan museum ve içinde bulunduğu 228 peace park donation site,yi görürsünüz. Buraya yanınıza fındık fıstık almadan gitmeyin sincaplar sizi rahat bırakmazlar. Müze,ye giriş 30nt$=1$. Akşam ximen döndük şehrin kalbi ximen sokaklarında atıyor binlerce kişi gezip eğleniyor, atraksiyon,ve şahsi gösteriler var. Müzeye kırmızı hatla NTU haspital, exit 4 gidebilirsiniz. Kumpir aldım 60nt$=2$. Starbuck kahve 105nt$=3,5$.


14.12.2014: Hava açtı bu gün taipei towar,a gideceğiz. Mavi hattan ,kırmızı hatta CKS istasyonuna geçtik. Kırmızı hattın taipei 101 durağında indik exit 4'ten çıktık 30m sonra salondasın oradan F 5 asansörü ile kata 5 çık buradan biletini al karşıda sıraya gir asansöre binme sırası gelince resmini çektir, ağızın açık olarak asansöre bin, 48 saniyede 88 ci kattasın. Biletler 500nt$=15$. 91ci kata merdivenden çıkıyorsun, içeride towar yapılış hikayesini anlatan animasyon filmini izle. 87. kata yine merdiven ile inip alışverişini yapıyorsun ve buradan ister F 5 istersen yemek bölümü olan B1'e biliyorsun. Resmini 88 katta resim bölümünden 2 li istersen 600nt$=19$ aliyorsun. B1 indik yemeğimizi yedik. 10 $ ödedik. Ertesi günü Tayland'ta geçiş var kışlıkları çamasırhaneye götürüp yıkadık. 7 kg çamaşırın yıkanması, kurulanması deterjanı toplam 13$.


15.12.2014: Bugün 20:10 da Thai Air ile BKK uçacağız. Sabah Main Stationa gittik, AVMleri gezdik. Saizeriya Restorantta yemek yedik ve Taipei'ye veda saatti geldi. Otele gittik bize 10 gün boyunca evimizi aratmayan otel sahibi Jan ile vedalaştık, bize hediye şekerler almış, taksi çağırdı, resimler çekildik, sarıldık sonra vedalaştık. Otelden Taipei Main Station yanında bulunan West Bus Station 10 dakika ve 75nt$=2,5$. 1819 numaralı otobüsten kişi başı 125nt$=4$ biletlerimizi aldık ve yerden 45m yükseklikteki yoldan 55 dakikada Taouyen hava alanına geldik, TG 635 sayılı 20:10 Thai Aair uçağı ile 3 saat 10 dakikada BKK vardık.

  1. Taipei güzel ve güvenli şehirde, hayat Ximen istasyonu çevresinde, Exit 5-6.

  2. Ucuz değil, aşırı pahallıda değil, metro ucuz, her yerde yemek yersiniz temiz.

  3. Gezmek için 5 gün yeter.167 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page