top of page

Bir Başka Dünya: Japonya Gezi Notları

Japonya, Doğu Asya'da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus'ta bulunan Japonya Japon Denizi'nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya'nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi'nden güneyde Doğu Çin Denizi'ne ve Tayvan'a kadar uzanır.

Tokyo: 3. Dünyanın en büyük balık toptancı haline gittik ama biz sabah 11:00'de gittiğimiz için bir şey kalmamıştı. Parekendecileri gezdik, restorantlarda genelde suşi ve çiğ balık menuleri var. Buraya sabah 05:00'te gelinmesi gerekir, ihaleleri görmek için. Balık hali, ne Tsukijihijo E18 ile geliniyor. Buradan yoldaki Ginza levhasını takip ederek Hoghigashi Ginza istasyonu çevresine geldik, buradan metroya bindim H9 dan H8 ginzanın ana caddesine geldik, çok lüks mağazalar var.


2.12.2014: Sabah Asakusa A18 ile Senso ji temple gittik, buranın özelliği eski japon mahallesinin korunmuş olmasi.Çok güzel bir yer kesinlikle görülmesi lazım.Tawaramachi G18 bulunan mutfak malzemeleri ve japon tabaklarının satıldığı bir semt. Exit 1'den çıkıyorsunuz ardından, 2 blok sonra sağ köşede apartmanın üstünde aşçı büstü var. Sokağa girin, meraklısına ilginç gelir. Oradan Ueno semtine G16 veya H17 ile gidebilirsiniz.


Burada Uueno Park - Ueno Tokyo müzesi, gezi girişi 620yen=5$. Bir de special girişi var, 1600yen=13$ civarında girmeye değer. Park çok büyük müzik okulu, 3 boyutlu animasyon gösterileri, hayvanat bahçesi var. Yarım gün ister ve gidilmesi şart. Biz hayvanat bahçesine girdik, 300kg ağırlığın da gorili görünce inanamıyacaksınız.


Dünyanın çeşitli ülkelerinde Zoolara gittim böylesini görmedim.Parka girdiğiniz yerden çıkınca karşınıza Ameyoko shopping street çıkacak,hemen solda köşede Pronto makarnacısı var.Manavları gecince 40m arayla 2 dönerci var.Birtanesinin sahibi Ganalı, türk yanında işci,sinirlerim bozuldu.Oradan H15 ile Akihabara exit 7 gittik.Elektronik cenneti benim 20 yıllık kamerayı gösterince gülmeye basladılar.

3.12.2014 Tokyo: Bugün ilk durağımız Shinjuku- Sanchome So2 yeşil line,orada Gyoen Garden National park'a gittik. Park çok güzel tanzim edilmiş doğayı seviyorsanız birebir, giriş 200yen=2$. Oradan uzun bir yürüyüş ve 4-5 sefer yol sormak şartıyla Tokyo metropolitan Goverment bulding gittik. Siz Tachomae E28 ile binanın içine yakın kısmına çıkarsınız.


Buraya gelmeden akşamdan makineleri şarj edin.Ana girişten basit bir arama ve refakatçi eşliginde 20 şer kişilik guruplar halinde 45 kata çıkıyorsunuz. İnerken bindiğiniz yerden değil, 2. katta inip merdivenle asansöre bindiğiniz ilk kata iniyorsunuz. İndiğiniz yerden solu takip ederek 100m yürüyün aşağı inin Subway ile diğer destinasyonunuza devam edin. Shibuya istasyonuna geçtik. Tokyu mall karşısında 6 yol ağzında Starbuck Cafe var, orada hem kahvemizi içtik hemde yeşil ışık yanınca binlerce insanın aynı anda karşıdan karşıya geçişlerini izledik.


Burada Cafe Latte ve diğerleri bizdeki fiyatlara yakın. Cafe Latte Tall 400yen=3,5$. Bulunduğunuz alanda hep AVMler var. 109 Mall, hikarie Mall bizim AVM gibi sadece daha büyükler. Oradan Kamiyacho H05 istasyonuna geldik. Exit 1'den çıktık sol tarafa dönün 600m yürüyün. Solda devasa 333m Tokyo tower göreceksiniz, akşam gidin devasa büyüklüğünü ışıklar yanarken görün.

4.12.2014: Bu gün son günümüz tokyo istasyonu çevresindeki mall,lari gezelim dedik,2, 3 tanesine girip çıktık. Caddede yürürken binlerce kişinin 8er 10 narlı sıralar halin de yürüdüğünü ve yüzlerce polisin yollarda önlem aldığını gördük, 2 km kadar bizde yürüdük. Parkların içinden geçtik.


Japon bir genç elinle yürüyün işareti yaptı, devam ettik yürümeye 3 km sonunda arama standlarından geçtik, her taraf sivil ve resmi polis seyyar sağlık cadırları, seyyar tuvaletler ambulanslar, öyle bir ambians içindeyiz ki; haritaya bakmak aklımıza gelmedi. Giriş kapısı itibariyla Temple sandık ama sonradan sorduk. Japon impatorluk sarayının bahçesi halkın ziyaretine açılmış. Bahçe ama ne bahçe cennetten bir köşe. Tokyo polisinin yarısı bugün 5km lik alanda toplanmıştı. Çok güzel bir gezi oldu. Oradan ilk metro istasyonundan, Tokyo M17'ye central tokyo istasyonuna geldik. Yağmur başladı bizde istasyon etrafındaki AVMlerde yemek yedik, kahve içtik ve günü bitirdik. İki kişi beff yedik yanında garnitür var, 2400yen=22$. Excelsior Cafede 2 cafee latte içtik.

Bugün Osakada son saatlerimiz 4:16'da Shinkansen Hikari Treni ile Tokyo'ya gideceğiz. Sabah Imeda m16 ile gittik sokakları amaçsızca gezdik. Bu tarz gezmeleri seviyorum,stresimi alıyor. Yodoyabashi Camera AVM'ye gittik, fotoğraf makinesinin hafızasını DVD'ye kopyalattım. Ardından, Otele döndük 3 valizi yüklendik. Bizim istasyon Nishinakajima-Minamigata, M14 kırmızıdan bir durak sonra Shin Osaka M13 istasyonuna geldik. Kişibaşı,180yen=1,7$. Shinkansen oklarını takip ederek shinkansen bölümüne geçtik. Starbuckta 2 kahve içtik 800yen=7$. Saat gelince 27 No'lu perona gittik. 3 saatlik güzel bir yolculuktan sonra Tokyo istasyonuna geldik. Otelimiz Toyoko-inn,adresi: Tokyo-eki shin-ohashi mae,tlf=03-3667-1045.Hotel Hamacho S10 line, 3 dakika uzaklıkta,Sumidagawa nehri yaninda 9 katlı odaları büyük, 15m, 6 geceliği 57024 yen=480$ idi. Biraz pahalı ama Tokyo burası fiyatlar normal. 30.11.2014: Otelimizin Tokyo tren istasyonuna günde 5 sefer ücretsiz minibüs servisi var. Sadece 7 dakika sürüyor. Onunla tokyo istasyonuna gittik Sinkansen trenlerine ait olan Yanmanote Line yeşil renk (shinkansen banliyo hatlari usten gider) ile Harajuku semtine C03 gittik. Burada Yoyogi parkına ve içindeki evlenme merasimlerinin yapıldıgı ünlü Meiji temle gittik. Havanın güzel oluşu ve pazar gününe rast gelmesi dolayısıyla çok kalabalıktı, Amerikalı bir genç ile japon bayanın evlenme merasimini seyrettik. Park Harajuku istasyonu çıkışına bitişik yerde exitten çıkarken levhalara dikkat edin.


Parktan çıktık, direk karşıya geçtik ve yürümeye başladık,binlerce dükkan, Cafe, Restorant var. Aynı yoldan geri dönüp köşeden sağa saptık ve 100m ilerde, sağda dar sokağın girişinde Harajuku street yazar, tam karşısında da Takeshita street yazar. Her iki sokağı gezin beğeneceğinizi sanıyorum .Oradan bir istasyon alttaki Shibuya F16 gittik, burasını anlatmak zor Tokyonun can damarı yeşil trafik ışığı yandığında, 6 caddeden aynı anda 2000 bin kişi karşıdan karşıya geçiyor. Büyük alışveriş AVM(mall) buralarda. Devamlı hareketli ve değişik giysilerin sergilendiği anlatılmaz yaşanır bir yer. Tokyu AVM önünde danışma var ve her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Tokyu Mall zemin katında (B1) market var karnınızı uygun fiyata doyurabilirsiniz.


Shibuyada gücünüzün yettiğince yürüyün ben 30 sokak gezmişimdir. Gençler 50 sokak gezer daha değişik ortamlar görürler.Hava kararınca gezgin arkadaşların çok övdüğü Roppongiye gittik. Shibuya F16 dan yeşil hat, Ebisu H02, geldik burada hat değiştirip Habiya line bindik. iki istasyon sonra Roppongi H04 istasyonuda indik,exit 3,ten çıktık,412 Roppongi-dori levhasını takip et,150m ilerde solda yürüyen merdivenlerden yukarıya çıkın, burası Roppogi Hill, Burada çok lüks restorant, giyim mağazaları ve wiski barları var. Bu yükseklikten kule çok güzel gözüküyor. Yürüyen merdiven ile aşağı indiğinizde, Keyakizaka streette çıkıyorsunuz. Burası Tokyonun en lüks ve çok pahalı mağazalarının bulunduğu çok sık göremediğimiz arabaların geçtiği bir sokak. Karıştırmayın ayrıca kulenin yakınında roppongi eğlence merkezi var.

1.12.2014: Hava yağışlı sis var,Reinbow köprüsünü görelim dedik,gezginci arkadaşlar öyle bir yazıyorlarki, Tamachi istasyonundan çıkınca karsında sanıyorsun.Lütfen ayrıntılara dikkat edin.Tamachi istasyonundan çıkın 50m sonra sola dönün 30m sonra otobüs istasyonu var,sizi Odaiba meydanına getirecek odaiba,nın simgesi olan dönme dolap ve outlet magzaları var.Oradan köprüyü görüyorsunuz. Köprü istikametin de yürüyün sahile ineceksiniz ortalama 300 metre uzaklıkta sahilden köprüye doğru devam edin. Sağda otobüs durağı var. Tamachi otobusu sizi köprüden geçirip, ilk otobüse bindiğiniz yere götürecek, gitmeye değmez. Köprüyü ille de görmek isterseniz asansör ile 4 kata çıkmak isterseniz Shimbashi G08'den Monorail trenine binin istediğiniz yere gidersiniz. Bugün Shinkansen biletimizin günü doldu. Suica cart aldık. Hiç olmazsa makinelerden bilet alma derdi olmuyor.


25.11.2014, Osaka: 25 kasım sabahı Kore Air ile Busan'dan japonyanın Osaka şehrine 80 dakikada geldik, bilet fiati 410.000 won=379$ Türkiye fiyatıda aynıydı.Busandan sabah 6:00'da 15000won=14$ verip taksi ile havaalanına geldik. Osakada gümrükte sıkıntı olmuyor, basit bir form dolduruluyor formun arkasında "daha önce Japonya'dan kovuldunuz mu?" tarzında 4 soru var. Cevap olarak hayırları işaretleyin yanınızda "Ne kadar döviz var?" sorusuna 1000$ yazın. Gümrük formundakilerin hepsine hayır deyin gümrükten çıkın, 30m solda asansörle 2. kata çıkın T2 ve metro işaretini takip ederek metro bölümüne geliyorsunuz. Türkiyeden Shinkansen aldıysanız JR bürosu sol köşede biletinizi işletin.


Almadıysanız yine aynı bürodan Osaka bileti alın. Otobüs daha ucuz ama 1.5 saatte gidiyor, Tren 45 dakikada gidiyor. Biz Shin Osakadan subway ile bir durak sonra olan Nishinakajima Minamigata istasyonuna 150 m ileride shell benzin istasyonu, karşı sokağının 50m ilerisinde CLaiton Hotelde kaldık. Hotel 3 yıldızlı güzel ama odalar 8m odanın içinde ne isterseniz var. Kocaman ayak masaji aleti bile var. Geceliği 70$. Sinkansen biletleri şehir içi metrolarında geçmiyor. Burada 3-5 hat arası 240yen=5tl.


İsterseniz günlük paso var 800yen=16 tl. Japonya pahallı ama arkadaşların abarttığı kadar değil. Meyveler çok pahalı. Geri kalanı bizim 2-2.5 mislimiz diyebilirim. Valizleri bıraktık, bizim istasyon kırmızı m14 hattı oradan morinimiya gitmek için makineden bilet aldık. Kişibaşı 240 yen=5tl. (Makinenin üstündeki büyük haritadan aktarmalar dahil ineceğin istasyonu buluyorsunuz, bulduğunuz istasyon adının yanında ücreti yazıyor, sen ücrete bakma bir kişiyseniz 300yen, 2 kişiyseniz 600 Yen atın kumbaraya parayı attıktan sonra karşina 3-4 adet ücret çıkacak, ineceğin durağın ücretine basın, paranın üstüne bilet gelecek.) Olay bu kadar basit. Morinimiya istasyonunda Osaka JO, yani ünlü Osaka parkı ve kalesini görmeye gittik.Sonbahar olması sebebiyle park çok güzeldi,kalede muhteşem. Oradan yine aynı istasyona dönüp kırmızı hat m20 ile Namba istasyonuna gittik. Ünlü Dotombori caddelerini gezdik muhteşem bir kalabalık vardı, heryer ışıl ışıl. Şu an yorgunluktan bayılacak durumdaydık ardından otele döndük. Dotonbori de yemek yedik.

26.11.2014, Osaka - Kyoto: Sabah otelden çıktık bizim Nishinakajima- Minomiya durağına yürüdük. Oradan Shinkansenlerin kalktığı Shin Osaka durağına 180 yen=1,70$ ödeyerek gittik. Shinkansen bilet gişesi den ilk trene bilet istedik. 9:40 biletlerini verdiler. Shinkansenlerin ücretini Türkiye'de ödediğimiz trenlere göre neredeyse bedava ve kolaylıkla biniyoruz. Ayrıca h.i.s turizm Kyoto ve Osakada ofislerine rastlıyoruz. Yol 25 dakika sürüyor ve trenler genelde boş. Kyoto'da tren istasyonundan çıkarken (daha once sorun) solda büyük informasyon bürosu var. Oradan bilgi, harita ve günlük otobüs pass kartı alın.


Shinkansen biletine dahil otobüsler var. D1, D2 duraklarındaki 100 nolu otobüsler sadece Temple ve müze rotalarında çalışıyorlar. Ofisten size müze, Temple ve görülecek yerleri, içeren bir kroki harita verecekler. Görmek istediklerinizde otobüsten inersiniz, bir sonraki otobüse binersiniz. İncebir nokta otobüste ön tarafta durun ve elektronik tablodan durakları rahatlıkla takip edersiniz, bazı terimler diksiyon farkı dolayısıyla anlaşılmıyor. Biz Kiyomizudera Temple gittik, oradan Kyoto istasyonuna 500m ilerdeki Higashi Honganji Temple gittik bize yetti. İkiside görülmeye değer. İstasyondan A peronundan kalkan 4 numaralı otobüse binip Kyotonun alışveriş ve görsel zenginliği olan Shijo Kawaramachi semtine geldik. Takasimaya AVM, B1 katında yemek yedik. 2 kişi 1500yen=12$verdik. Kızarmış tavuk göğsü, siyahfasulye, marul salatası, porsiyonlar küçük idi. Saat 5:00 oldu ve geri dönme zamanı geldi. Shinkansen ile Shin Osakada indik kırmızı hattan, m13 binip Umeda m16 istasyonuna geldik. Kişibaşı 240yen=2$, burada Yodoyabashi Camara Elektronik Mall'da gezdik, ben kamera için Hi 8 kaset aldım. Doğubankta tanesine 15 tl istediler burAda 3lü paketi 947yen=8$ aldım. İlk olarak ucuz bir ürün gördüm. Yorgunluktan adım atacak hal kalmadı. Otele döndüm hemen otelin jakuzisine girdim kendime geldim.


Özetle;

 1. Japonya çok güzel bir ülke.

 2. Japonya pahalı.

 3. Japon halkı çok yardımcı.

 4. Japonya son derece güvenli.

 5. Osaka ve çevresi için 6 gece ve Shinkansen tren bileti şart.

 6. 7 günlük Shinkansen bileti yeterli. Ortalama 592tl=270$.

 7. Tokyoda Shinkansene gerek yok,Suica cart her yerde geçerli.

 8. Suica bizim akbil gibi dolduruyorsun, azaldıkça yükleme yapıyorsunuz.

 9. Tokyo'da 4 gece yeterli. Biz 4 günde 6000yen=50$ suica harcadık.

 10. Metro her yere ulaştığından uygun fiyata bulduğunuz otellerde kalın.

 11. Biz 2 kişi 10 gecelik Japonya seyahatimizde uçak hariç, her şey dahil günde 170$ harcadık, (Hotel, Shikansen, Suica cart yemekler, müzeler, kuleler, parklar vesaire).
57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page