top of page

Tayvan Gezi Notları

Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklarda yerleşik, pek çok ülke tarafından tanınmayan Doğu Asya ülkesi. 1912'de bugünkü Çin topraklarında kurulan ülke Birleşmiş Milletler kurucu üyesiydi.

Tayvan; 121. yurtdışı çıkışım 63. gezdiğim ülke; 5 aralık sabahı Tokyo Narita havaalanına metro ile gittik. Ofis ilgilileri Taiwan vizemiz olmadığını, Taipei havaalanında ücret ödeyip vize alabileceğimizi söylediler.


Scoot air ofisinde, işlemlerimizi yaptık. Daha önce ismini duymadığım bir havayolu idi, ama 777-200 E ile uçuş sağlanabiliyor yani biz kendimizi çok gelişmiş sanıyoruz ama dünya almış başını gidiyor. Güzel bir uçuştan sonra Taipei'ye indik. Vize işlemleri 5 dakika sürdü, form ve bir resim için 800 nt$ yaklaşık 25$ ödedik. 30 günlük vize verdiler. Valizleri aldık daha sonra, dışarı çıktık danışmadan harita ve genel bilgileri aldık. 7 No'lu otobüs bilet gişesinden kişibaşi 125nt$=4$ karşılığında biletlerimizi aldık. Dışarıda 5 No'lu perondan otobüse bindik ve ardından 60 dakika sonra Taipei Main Station geldik. Oradan mavi hat Ximen istasyonuna geçtik daha önce ayırttığımız One Plus One hotelini keşfettik (3F,no:34 kunming st.tlf-2389-2886, 2389-2866) Keşfettiğimiz Otel şehrin merkezinde bir apartmanın 3. katında, oda 15m, 2 adet duble yatak, 2 TV, buzdolabı, saç kurutma makinası ,sıcak su, çay, kahve, içme suyu bulunuyor. Oda ise idare eder. Geceliği 46$ civarı bir ücreti vardı. Bulunduğumuz kunming caddesi Cuma aksamı olması sebebiyle çok kalabalık. Şişe de yoğurt aldık 50nt$ ve 1.5$ ödedik.

6/12/2014 Taipei: Sabah mavi hatta aynı adı taşıyan Longshan Temple'a gittik. İstasyondan çıkmadan sarı renkli çıkış panosuna bakın çıkacağınız yerin numarasını sorarak bulabilirsiniz. Longshan Temple istasyondan çıkınca 90 m ileride Temple'yi göreceksiniz, Temple'a 20m kala sağda havuz var, su dansı yapılıyor, Temple'ın aksi istikametinde havuzun karşısında dar yolda pazar var gezilebilir. Temple çok güzel görülmesi lazım. Oradan mavi hatla istasyon ile aynı adı taşıyan Sun Yat Sen Memorial Hall gittik, burada Tayvan'ın kurucusu ve 32 yıl diktatörlükle yöneten Sun Yat Sun'un hayatı resimler ve tarihsel olarak anlatılıyor. Bahçe düzenlemesi çok güzel, giriş ücretsiz idi. Oradan aynı bölgede olan The Story of Bopillion, from tradition to modern, Tayvan tahsil kademeleri hakkında eskileri, resim ve animasyonlarla anlatıyor.


Eski Çin evlerini restorasyon yapmışlar. Direk metro ile giderseniz Wanhua Station'a çıkın North Bount on Kanding Road 10 dakika uzaklıkta, rahatça yürüyebilirsiniz. Oradan mavi hatla Houshanpi durağında indik, çıkış levhasında yazılı olan Raohe Night markete gittik, sadece giyim eşyaları satılıyordu. Sabah 10:00'dan itibaren açık, akşam hava kararınca yiyecek tezğahları bir bir yerini alıyor. Bir de girişte çok ilginizi çekecek Temple var şansımıza Çin yılı kutlamaları vardı, o zaman çok eğlendik. Taipei tren istasyonun karşısında Shin Kong Mitsukashi Mall gittik, ve B2 katında market var peynir ve sabah kahvaltısı için bir şeyler almayı ihmal etmedik.


7.12.2014 Taipei: Bugün şansımız yükseklerden açıldı havanın çok güzel olması dolayısıyla kahve rengi line 1 hattın son durağı olan Taipei Zoo istasyonuna gittik, metro çok ucuz en uzun hat 0.80 Cent ücretle seyahat etmek mümkün. Zoo'nun yanında telefirikle çıkılan Maokong Gondola tepesi var. Toplam hat 4 km ve çok yüksek, yükseklik korkusu olan binmesini tavsiye etmem. Ayrıca, aşağıdan 15nt$=1$ minibüsler kalkıyor. Bende yükseklik korkusu olmasına rağmen bir cesaret örneği sergilemek istedim ama beni neyin beklediğinin farkında değildim karşımda oturan "İngiliz yüzünüz beyaz kesildi, hasta mısınız?" dedi, panik olduğumu söyledim ve güldü, "Rahat olun, arabadan daha güvenlidir" dedi ama yeterince ikna olmamıştım. Toplam yolculuk 25 dakika sürüyor. Dağ çok güzel herşey mevcut inerken minibüs ile indik. Kable tek çıkış 50nt$=1.7$ ücreti vardı.

Aynı metro ile kırmızı hattın kesiştiği Daan durağına geldik, kırmızı hat ile Taipei 101 World Trafe center gittik. Salonda Digital fuar vardı bin bir çeşit marka ürünlerini sergileniyordu. Bizim beğenmediğimiz Asus, Acer gibi markalar baş roldeydi.


7.12.2014 Taipei: 2.Center'in karşısındaki 101 Tower'a geçtik burası aynı zamanda Mall her türlü ihtiyaç karşılamak mümkün. Çok lüks mağazalar var. F5 asansörü ile 5. kata çıktık. Tower'a çıkmak için bilet almaya gittik, saat 4:30 olmuştu, yetkili kız "5:30 dan önce Tower'a çıkma sırası gelmez" deyince çıkmaktan vazgeçip ertesi güne bıraktık. Oradan aynı kırmızı hat ile Jianten istasyonuna geldik, burada Shilin Night market var. Taywan demek gece pazarı demek. Shili de iğne atsan yere düşmez durumda. Sıra bekleyerek lokantada yer bulduk, dana bonfile, koyun pirzola, çorba, ekmek için 445nt$=15$ ödedik. Yuvarlak mini patates için 20 ad 30nt$=1$, kestane 50nt$=1,5$, soyulmuş mango için 200nt$=6$, 4 adet soyulmuş pakette kivi için 109nt$=3$, iki cafe latte 210nt$=6$ ödedik.


8.12.2014 Taipei: Sabah kırmızı hattın en sonundaki Tansui istasyonuna gittik. Burada Danshui Old Street's var. Metrodan Beitou durağında aktarma yapılarak gidiliyor. Dönüşte aktarma bulunmuyor. Nehir kenarı güzel bir semt gece pazarları ve spa yerleri var, biz girmedik, görülmeye değer. Oradan dönüşte aynı hat üzerindeki Shilin istasyonunda indik istasyon çıkışından, 50m solda otobüs durağı var 815,130,304 No'lu otobüsler National Palae Museum gidiyor. Çok büyük bir alana kurulmuş genelde döküman, 4 boyutlu gösteriler, resim sergisi, tarzında bir müze. Biz girdik 2 kişi 500 nt$=16$. Havada hafif yağmur çiseliyordu. Kırmızı hattın Taipei 101, World Trade Center durağında indik, yer altından direk F5 asansörü ile bilet satılan 5. kata çıktık. Bu katta Twings çay mağazası bulunuyordu. Bilet almaya gittim sıra yoktu. Bilet satın almak isteyince bize 3 kart gösterdiler ve o gün havanın bulutlu olduğunu ve hiçbir yeri göremeyeceğimizi anlatan kartı gösterdiler, bir de 88. kata izin verildiğini söylediler. Bizde daha "6 gün buradayız hava düzelince çıkarız" diye vazgeçtik. B1 katında marketin karşısındaki Restorantta yemek yedik, anduz dana beef+ tavuk ızgara, çorba, pilav salata=490 nt$=16& ödedik. Biraz dinlendikten sonra Starbucksta kahvemizi içtik. 2 cafe latte için 210nt$=6$ ödedik. Aynı günün akşamı 7:00 dolayında mavi hatta aynı ismi taşıyan istasyondan Longshan Temple'ın karşısındaki Huaxi Street Tourist, gece pazarını marketini gezdik. Tayvan halkı işten ve dükkanlardan gece 8:00, 9:00 dolayında çıktığından halk gece kurulan yiyecek pazarlarında karnını doyurup evlerine gidiyorlar.


9.12.2014, Taipei: Bugün amaçsız sokağa çıktık, hava yağışlı mavi hat ile Taipei City Hall gittik. Oradaki Alışveriş merkezlerini dolaştık. Taipei City Hall Exit 2 çıkışının B1, B2 katlarında çok güzel ve ucuz yemekler yiyebilirsiniz. Oradan Taipei Main istasyonuna geldik, Tainan şehrine bilet baktık. O gün düşüncemiz sabah gidip akşam gelmekti, otobüsler 4.5 saatte gidiyor, 350nt$=11$ maliyeti vardı. Yavaş tren 4.5 saat 750nt$=23$ dolar, hızlı tren 1 saat 45 dakikada gidiyor. Maliyeti yaklaşık 1480nt$=46$ tutuyordu o an düşündük 5, 6 saat kalacağımız yere gidiş geliş 184 Dolar değmeyeceği için vazgeçtik.


Main istasyonu o kadar büyüktü ki; gözlerinize inanamazsınız. Büyük bir kasaba resmen yer altında yaşıyor. Oralarda eğlendik, alışveriş yaptık, Tayland'a gideceğimizden buradaki satıcılar yazlık malları elden çıkarmak için ucuz veriyorlar, bizde ihtiyacımız olan şeyleri aldık. Buradan kırmızı ve yeşil hatta aktarma yaparak, yeşil hatta bulunan Tai Power Building istasyonuna gittik. Burada Shida night market var. Hava yağışlı olduğundan tüm tezgahlar açılmamıştı yine de hareketliydi. Bir şeyler atıştırıp Otelimize geri döndük. Tavuklu pilav, çorba, salata 160nt$=5$ ücret ödedik. Haşlanmış tavuk, nodel çorba 170nt$=11$ civarı bir tutar ödedik. Bizim Hotel Public Spor Center karşısında yer alıyordu. Otel sahibi uyardı ucuz fiata havuza girer spor yaparsın dedi bende hemen aynı tesisin altından bir mayo alıp 290nt$=9$, 110nt$=4$ havuz girişi için ödedik, havuz çok güzel ayrıca 7-8 tane su masajı gibi seçenekler bulunmaktaydı.


10.12.2014 Taipei: Sabah 11:00'de yeşil hatta bulunan CSK (chiang kal-shek) Momiral Hall, anıt mezarına ve kültürel komplekse gittik. Çok güzel bir alan yaratmışlar mutlaka görülmesi gerekir. Exit 5'ten aynı istasyonda exit 2 den çıkarsanız. Nanmen markete gidin ardından ikinci katta, tertemiz imrenerek karnınızı doyurun. Giriş katında satılan çerezler uygun fiyatlıydı.


Örneğin cevizin 600 gr için 320nt$=9$ ödediğimiz ürün ülkemizde ceviz kg 50tl idi. Yine yeşil hat ile Gongguan istasyonunda Shuiyuan market, Cine Plaza, National Taiwan üniversitesi çevresini gezdik.


10.12.2014 Taipei: 3. Mavi hat ile Fuzhong istasyonuna geldik, Exit 1'den çıktık 200m yürüdük. Ardından, Lin Family Mansion and Garden parkına geldik. 17. yy'da bir aile tarafından kurulan kültürel kurumları anlatıyor kesinlikle görülmesi lazım. Akşam yeni vizyon, mısır firavunu Ramsesi anlatan 3D bir film yayındaydı, onu izledik.


11.12.2014 Taipei: Hava hafif çiseliyordu. Son gezmediğimiz Xingtian Temple'a sarı line ile gittik. İstasyon ismi de aynı idi. O gün kutsama ve şifa dağıtma günüymüş çok kalabalıktı ve sırayla dertlerini söyleyip şifacı kadınlardan kendilerine veya gelemeyenlerin giysileri üstüne şifa istiyorlardı. Oradan Taipei'nin alışveriş merkezi Zhongxiao caddesine gittik. Bu ana cadde 3 semt olarak sıralanmış, 5 km lik cadde, mavi hatta aynı isimde 3 istasyon olarak sıralanmış. Zhongxiao, Xinsheng, Fuxing, Dunhua yürüyebildiğiniz kadar yürüyebilirsiniz.


12.12.2014 Taipei: Cuma günü namazımızı kılalım dedik. Yeşil hatta Gutin Station, Exit 4'ten çıkın, sağa dönün 500m sonra üst geçit var, üst geçidi sağınıza alın karşıya geçin sağ tarafınızda park göreceksiniz. 100m yürüyün camii solunuzda kalacak. Yürümek istemeyenler istasyondan çıktıktan sonra 50m ilerde 15-18 No'lu otobüslere binebilirler. Camiiyi sağınıza alın geriye doğru 500m yürüyün, sağda Taywan normal üniversite var, önünde SAIZERIYA restorantta yemek yiyin, kaliteli, güzel ve oldukça ucuzdu. Tavuklu somon ve garnitür için 199nt$=6$ ödedik. Ayrıca 3 adet tavuk kanat, karidesli yumurtalı peynirli, patates 147nt$=4$ ödedik. Oradan mavi hatta geçerek Houshanpi istasyonundan exit 1 çıktık giysi pazarına gittik, burayı görmeden taipei den birşey almayın.meraklısına bir gün ister.


13.12.2014, Taipei: Hava soğuk dışarıda gezmek sıkıntılı olabilir diye Ximen'den yürüyerek Taipei main istasyonuna gittik, 1km. İstasyonun alt katları alışveriş alanları, ayrıca istasyonun karşısında 2 büyük Mall bulunuyordu. Yan tarafında Nova elektronikçiler Mall vardı ve akşam üstüne kadar üşümeden gezdik. Alışveriş Merkezlerinin B1, B2, B3 katları market ve restorant çok güzel ve uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz. Biz 12$ civarına karnımızı doyurduk. Köşedeki Mall ile karşısındaki Nova Mall sokağından istasyonu arkanıza alıp baktığınızda, 200m ilerde International Taiwan Museum ve içinde bulunduğu 228 Peace Park Donation siteyi göreceksiniz. Buraya yanınıza nevale almadan gitmeyin. Sincaplar sizi rahat bırakmazlar. Müzeye giriş 30nt$=1$ ücret ödedik. Akşam Ximen'e döndük ve şehrin kalbi Ximen sokaklarında atıyor. Binlerce kişi gezip eğleniyor, atraksiyon, ve şahsi gösteriler var. Müzeye kırmızı hat ile NTU hospital, Exit 4 gidebilirsiniz. Kumpir aldım 60nt$=2$ ve Starbuck kahve 105nt$=3,5$ ödedik.


14.2014 Taipei: Hava biraz daha iyi olması ile o gün Taipei Tower'a gitmeye karar verdik. Mavi hattan, kırmızı hatta CKS istasyonuna geçtik. Kırmızı hattın Taipei 101 durağında indik ve Exit 4'ten çıktık 30m sonra salona ulaşabilirsiniz. Oradan F5 asansörü ile kata 5 çıkın, buradan biletini alın ve karşıda sıraya girin asansöre binme sırası gelince resmini çektirin ardından açık olarak asansöre binin ve 48 saniyede 88. kata ulaşabilirsiniz. Biletler 500nt$=15$ maliyeti var. 91. kata merdivenden çıkıyor, içeride Towar yapılış hikayesini anlatan animasyon filmini izleyebilirsiniz. 87. kata yine merdiven ile inip alışverişini yapabilirsiniz ve buradan ister F5, isterseniz yemek bölümü olan B1 katına geçebiliyorsunuz. Resmini 88 katta resim bölümünden 2'li istersen 600nt$=19$ ücret karşılığında temin edebiliyordunuz. B1 katta indik, yemeğimizi yedik. 10 $ ödedik. Ertesi günü Tayland'a geçiş vardı ve kışlıkları Çamaşırhaneye götürüp yıkamayı planladık. 7 kg çamaşırın yıkanması, kurulanması deterjanı toplam 13$ maliyeti vardı.


15.12.2014 Taipei: Bugün 20:10'da Thai Air ile BKK uçmayı planladık. Sabah Main Station'a gittik ve alışveriş merkezlerini gezdik. Saizeriya Restorantta yemek yedik ve Taipei'ye veda saatti gelmişti. Otele gittik ve bize 10 gün boyunca evimizi aratmayan otel sahibi Jan ile vedalaştık, bize hediye şekerler almış ve taksi çağırdı bizim için. Fotoğraflar çekildik, sarıldık ardından vedalaştık. Otelden Taipei Main Station yanında bulunan West Bus Station 10 dakika ve 75nt$=2,5$ ücret ödedik. 1819 numaralı otobüsten kişi başi 125nt$=4$ karşılığında biletlerimizi aldık. Yerden 45m yükseklikteki yoldan 55 dakikada Taouyen havaalanına geldik, TG 635 sayılı 20:10 Thai Air uçağı ile 3 saat 10 dakikada BKK vardık.


Özetle;

  1. Taipei oldukça güzel ve güvenli şehir

  2. Ucuz değil aşırı pahalı da değil. Ulaşım ucuz, her yerde yemek yiyebilirsiniz.

  3. Tatil için 3-5 gün yeterli

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page