top of page

Şarm El Şeyh Gezi Notları

Şarm El-Şeyh ya da kısaca Şarm, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti ve turizm merkezidir. Sina yarımadasının güney ucunda, Sina Dağı ile Kızıldeniz arasındaki kıyı şeridinde yer almaktadır. Şarm El-Şeyh aynı zamanda Mısır'ın Güney Sina ilinin idari merkezidir.

20.12.2018: Otelimiz Cataract Layalina da açık büfe güzel bir kahvaltı yaptık. Hava fevkalâde olunca sahile indik havlu kartını verip havlularımızı aldık, şezlonglara uzandık .Hotelde Ukraynalı 65 yaş üstü misafirler vardı, gel de şaşma; Ukrayna iflas etmiş bir ülke olduğunu sanıyor olsakta Şarm El Şeyh ana müşterileri Ukraynalılardan oluşuyor. Her reklam talebasında Rusça ibareler var.

Aynı gün, ana yola çıktık mavi minibüse "Soho Square" diyerek arabaya bindik, ücreti ödeyenleri takip ediyordum. Kimi 3 pnt, kimi 2 pnt veriyordu bende 3.5 pnt ödedim ve şöför sesini çıkarmadı. Aslına bakarsanız, bu paralar küçük rakamlar. Kocaman Soho levhasının altında iniyorsunuz, solunuz hava alanı sağdan 500m yürüyorsunuz. (Taksiyle gelirseniz içeri kadar giriyor) Sohoya geldiniz, kesinlikle hava karardıktan sonra gelin su dansını izlersiniz. Soho denizden epey uzakta biz Sovoy otele girip biraz dinlendik ve muhteşem havuzu seyrettik.

Şarm da sahiller hoteller tarafından işgal edilmiş durumda. Parayı verip yüzüyorsun. Naama Bay geri döndük Carrefour'dan yemeklerimizi alıp hotelimizde yedik, 2 kişi 160 pnt=8 dolar maliyeti oldu. Soho Square semti, Naama Bay semtinin sadece birkaç cadde ilerisinde.

Akşam yine canlandı ortalık nargile barlarda dans eden Arap erkekleri, burada zenneliği erkekler yapıyor, bayanlar seyrediyor.

Aktivitelere hiç değinmedim, hiçbir aktiviteyi kendin yapamıyorsun, paket tur almak zorundasın ve bu turlar her şirkette ayrı fiyata satılıyor. Glass tekne turu 100 ile 400pnt arası, işin acayip yanı her iki ayrı ücreti ödeyen de aynı tekneyle geziyor. Yani kimseye inanmayıp en az 3 tur şirketini araştırmak lazım. Mısırlılar paradan başka hiç bir şey düşünmezler.


21.12.2018: Old Market (Souk); Kahvaltıdan sonra al salam caddesinde Soho Square semtinin aksi tarafına, yani Naama Bay arkanıza alır ve yürümeye devam ederseniz, yolun karşısı sol taraftan polis noktasının tam ilerisinden mavi minibüse bindik. Bende daimi bozuk para olduğundan 2 kişi 4 pnt vererek 10 dakikada Old Market (Souk) geldik. Bizi muazzam bir yapı olan Al Sahaba camii karşıladı. İçi dışı kadar şaşalı olduğunu söyleyemem. Old Town'un mağara biçiminde kafeleri, kayaların içi oyularak oluşturulmuştur. Balık restoranlarında fiyatlar turistlik olduğundan biraz pahalı ama görmeye değer bir semt.


Şarm El Şeyh'te birçok aktivite yapılıyor. 1,Çölde Atv ve Jeep ile gezme, 2, bedevi köyleri ziyareti, 3,St. Catherine manastırı ziyareti, kızıl denizde dalış aktiviteleri, Altı cam kaplı teknelerle balıkları seyretmek, Ras Muhammed milli parkı, bu saydığım aktiviteler kendi başınıza yapılmıyor. Bunun için bir tur ile anlaşmanız gerekir. Sizi otelinizden alıp tur sonu otelimize bırakıyorlar.

22.12.2018: Dahab: Kahvaltıdan sonra saat 8 civarında Naama bay semtinin ana caddesi olan El salam caddesine yürüdük, taksiciler etrafımızı sardılar. Şarm Delta otobüs terminali Old Town semtine gelmeden solda kocaman yazısı var, bu istasyonda sadece Gobus, bluebus ve East Delta Travel şirketlerinin ofisleri var. Blue Bus şirketinin Dahab otobüsü EL Rowaysat terminalinden sabah 07:30'da (Comfort 65pnt) ve 08:00 (Business 90pnt) bir de akşam 10:00'da seçenekler bulunuyordu. Ofis sorumlusu genç, Rowaysat terminaline gelecek Dahab otobüsünün 30 dakika geç geleceğini ve bize "Acele edersek otobüse yetişirsiniz" dedi. Hemen ana yola çıktık mavi minibüse Rowaysat terminal dedik, bindik bizi 3 dakika sonra indirip soldaki beyaz minibüsleri gösterdi, yerden emin olabilmeniz için beyaz minibüslerin karşısında büyük Toyota yazısı ve servisi vardı. (Beyaz minibüs durağının adı, Hay El Nor)


Minibüs ortalama 10 dakika sonra bizi Kahire'de Go Bus ile gelip indiğimiz Rowaysat terminaline getirdi, Blue Bus terminali bu terminalin tam arka yanında sırayla dizilmiş ticari taksileri göreceksiniz, iki terminal arası 100 m.Biz Blue Bus ofisine geldik ve şansımıza 3 dakika sonra otobüs geldi.

Yol 80 km ama 1.5 saat sürüyor ve yolda polis kontrolleri var, birde benim gibi pasaportunu yanına almayıp resimli ulaşım kartıyla geçebilirsiniz. Neden tafsilatlı yazdım bu şekilde giderseniz ve 100 pnt cebinizde kalır. 6 pnt ücretle terminale gidersiniz, tabii cebinizde her zaman bozuk para olacak, burada yolların tamamı 2pnt ama 5 verirsen çok nadir para üstü gelir. Dahab anlatılanların aksine bizde hayal kırıklığı yarattı. Sahil, sahil değil taşlık ve yosun, şehir 1970'lerin Erdek'ine çok benziyor çünkü yollar yol değil, Şarm El Şeyh'in 50 sene gerisinde, hele de Naama Bay ile kıyas olmaz, hayran kalanlara saygı duyarım.


Dahab'ta manastır ve dağ turu yapılıyor. Dahab'ta dalış yapabilirsiniz, ünlü mavi delik (Blue Hole) buradadır, genelde Koreli, Japon, Hong Konglu gençler dalıyor ve Renkli kanyon ( Color Canyon) gezilebilir. Bu geziler için tur satın almanız gerekli. Sahilin bir üst sokağında Ralph's German Bakery Coffee House da güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. 2 Cafe Latte için 60 pnt ödedik.

23.12.2018: Bugün son gecemizdi ve eve dönüyorduk. Gece 12:00'de otel ile ilişkimizi kestik, ama salonu çok müsait internette vardı, gezip gelip uzanıyoruz oturuyoruz, aynı gece otelin yemek bölümü salonunda kişi başı 150pnt karşılığı açık büfe yemek yedik. Gündüz dolaştık, akşam dolaştık ve saat 11:00 oldu, valizleri çekerek 200m ilerdeki polis noktasına, aynı zamanda El Salam caddesine doğru taksi bakmaya yürüdük. İlk taksiciyle 120 gibşına anlaştık. Hava alanına mesafe toplam 12km idi.


Havaalanına ulaştık ve THY 699 Nolu uçuş ile gece 3:40'ta uçak zamanında yarısı boş olarak havalandı. Uçtak bizden başka Türk yoktu, güzel bir uçuştan sonra 2 saat 45 dakikada İstanbul'a vardık. 26 günde 2 kişi için toplam 1444 Dolar harcadık. Ortalama günde 56$ ediyordu. Bence gezmeye değer.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page