top of page

Şanghay Gezi Notları

Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı doğrudan yönetilen şehirdir. Dünyaca ünlü bir liman kenti olan Şanghay, Çin'in nüfusu en yüksek olan şehri olmanın yanı sıra ayrıca ülkenin ekonomi, finans, ticaret ve nakliye merkezidir.

Şanghay Gezi Notları

Şanghay, ülkenin doğu sahilinde, Yangtze Nehri Deltası'nın en doğusunda bulunur. Doğusunda Doğu Çin Denizi, güneyinde Hangzhou Körfezi ve batısında Jiangsu ile Zhejiang eyaletleri tarafından çevrelenir. Şanghay'ın en kuzeyini teşkil eden Chongming Adasıise Yangtze Nehri ağzının denize döküldüğü noktanın ortasındadır. Şanghay, komşu eyaletler Jiangsu, Zhejiang ve Anhui'ye bağlı birçok şehrin de oluşturduğu "Yangtze Nehri Deltası Ekonomik Bölgesinin önemli bir parçasıdır.


10.02.2014: Pazar akşamı Türk Hava Yolları TK 0026 uçağıyla saat 00:40 uçuşu ile 120. yurtdışı uçuşunu gerçekleştirip, gezeceğim 60. ülke olan Çin’e gidiyoruz. Uçağımız 777-300 tipi ve tamamen doluydu.


Yolcuların çoğunluğu Çinli, 30 civarında da Türk yolcu var. Bir saat gecikme ile kalkan uçağımız 17:15 sularında Shanghai’ya vardı. Havaalanında herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Çinliler gayet kibar ve hoş görülü insanlar. Dışarı çıktıktan sonra, Hasan isminde, burada evli bir arkadaşla tanıştık. Bir iki yere telefon etmemizi sağladı. Maglev hızlı trenine bilet aldık. 2 kişi için 80 Yuan yaklaşık 13.50 Dolar ücret ödedik. 52 kilometrelik yol sadece 7 dakika sürüyor ve 301 km/ saat hızla giden tren Maglev Longyang istasyonuna ulaşıyor. Biz 2 No'lu hatta giderek, kişi başı 4 Yuan yaklaşık, 0.60 sent ödedik. Marketten 1.5 litre su aldım ve 4 Yuan; 0.60 sent maliyeti oldu. İstanbul ile fiyatlar oldukça benzer. O dönemde 2 adet Simkart aldık ve 170 Yuan ücret ödedik ama para yüklemesi bize aitti. Kaldığımız otel 3.5 yıldızlı Elegance Bund ( Adresi: Guandong Road, 138, 00862163230808), Nanjing ve People’s Road’a yürüme mesafesinde.


11.02.2014: Bugün, ilk izlemimim Shanghai çok pahalı bir kent. Yurtdışına açık Simkart aldık. Kart 90 RMB + aktivasyon ve zorunlu yükleme 200 RMB = 290 RMB = 49 Dolar ödedik. Ardından, Weat Nanjing Road, Watami Restoran’da Çin yemeği yedik fakat ödediğimiz ücretin karşılığını alamadık. 91 RMB, 15 Dolar ücret ödemiştim. Starbucks’tan küçük bardak Cafe Latte aldım. 27 RMB yaklaşık 4.5 Dolar iken bizde 3 Dolara dek geliyordu. Yemek olarak, avuç içi kadar balık yedik, ayaküstü bir restoranda 16 RMB, 2.5 Dolar tuttu. Günümüz iki metro hattında geçti (yeşil hat). West Nanjing Road, Shanghai Centre 1376 No'lu binanın 211 No'lu bürosunda bulunan THY bürosunda, gidiş-dönüş Shanghai olan uçak biletlerimizi, kişi başı 90 Dolar ödeyerek Guangzhou’ya aktardık.


Daha sonra, 2. Metro hattı ile Pudong Bölgesindeki Lujiazui istasyonu’na gittik. Tüm gökdelenler ve animasyonlar bu bölgede bulunuyor. Hava karardıktan sonra, kentin ışıkları yanınca kent daha da canlanıyor ve güzelleşiyor. Kentin kuşbakışı manzarasının görülebileceği TV kulesine çıkmanın bedeli 220 RBM, 37 Dolar maliyeti oldu. Oradan tekrar 2. hat ile East Nanjing caddesine gidiyoruz. Bu caddede araç trafiği bulunmuyor. Metro 3 No'lu çıkışta sağda kalan bu cadde hayli ilginç. West Nanjing Road’da ise çok lüks ve pahalı mağazalar bulunuyor. Burada, tarih yok denecek kadar az. Shanghai, anlatılmaz yaşanır derler, doğru olsa gerek; her yer çok temiz ve düzenli. Eskiden bizler Çinliler hakkında ön yargılıydık, şimdi onlar bizim durumumuz konusunda espri yapıyorlar.

12.02.2014: Gezmek için birkaç ayrıntı dışında bilgiye gerek duyulmuyor. Metro haritası, gidilecek istasyonları çok detaylı ve anlaşılır şekilde gösteriyor. Bugün, 10. hatta bulunan ve istasyon ismiyle anılan Yu Garden Station bölgesini gezdik. Görmeye değer, ayrıca eski Çin Bahçesi’ni görmek için 30 RMB, 5 Dolar ödemek gerekiyor.


Olağanüstü bir şey bulunmasa gerek, zira; giren sayısı çok da fazla değildi. Bahçe civarında yüze yakın, büyüklü küçüklü dükkan ve restoran var. Buradan, yine 10. hatta bulunan Xıntıandı istasyonuna gittik. Hava çok soğuk olduğu için, geceleri bar ve klüpleri ile cazibe merkezi olan bu bölgeyi, ne yazık ki gezemedik. Aynı hatta olan Yılı Roas İstasyonu’na gittik. Takashımaya AVM binasını gezdik. Aynı AVM’nin Singapurda da olduğunu hatırlıyorum. East Nanjing Road başlangıcında bulunan Le Meridian Resord’un giriş kapısının tam karşı köşesindeki Kervan Restoranda yemeğimizi yedik.


Tavuk ızgara + köfte + 2 çorba + 2 salata + 2 ayran + ekmek + çay için 150 RMB, 25 Dolar ödedik. Porsiyonlar oldukça doyurucu idi. Uğur Bey, samimi ve cana yakın bir işletmeci. Mc Cafe’de, 2 Cappucino için 24 RMB, 4 Dolar ödedik. West Nanjing Road, 580 No'lu sokakta bulunan Fake Market (Fason ürünlerin satıldığı) yerde alınacak çok şey var, ama iyi pazarlık yapmak gerekiyor.


13.02.2014: Shanghai’ya bir saat uzaklıktaki Suzhao ( Suco) kasabasına gittik öncelikle. Otelden 08:30’da ayrıldık, East Nanjing Road’da 2. hatta binip Honggiao İstasyonuna geldik. Çok büyük ve düzenli bir tren istasyonu vardı. Bilet almak için kuyruğa girdik, gişedeki görevli kişi pasaportlarımızı istedi. Pasaportlar otelde, numaralarını söyleyelim dedik. Müdürle görüştükten sonra, olmaz dedi. Yanımızda fotokopileri de olmadığı için geri dönmek zorunda kaldık. 2. Hat metrosu ile Century Avenue istasyonundan 9. Hatta geçtik. 25 dakikalık bir yolculuktan sonra Sheshan İstasyonunda indik. National Park ve Happy Valley görülmeye değer doğrusu. Metrodan inince, köprüden karşıya geçiliyor. Happy Valley’e gidecek otobüsler yolcuları bekliyor ( 10 RMB ). Yol 20 dakika sürüyor ve yol boyunca Çinlilerin sosyal konutları imrenilecek görüntüler sunuyor. Aynı hat üstünde olan Xujıahuı’de indik. Çıkışın hemen karşısındaki büyük mağazada yemek yedik. Deniz ürünü + pilav + biftek + çorba için 75 RMB yani 13 Dolar ödedik. Hava oldukça soğuk olduğu için, fazlaca dolaşmak şansımız yok. Pazarda gezerken, 500 gr çilek için 10 RMB yaklaşık 1.5 Dolar ödedim.


14.02.2014: Sevgililer Günü kutlu olsun. Sabah, arkadaşımız Kazım ile buluştuk. 5 F Huanlong Station South Square binasında bulunan Shanghai Hengxing Optical’dan eşime gözlük aldık. Tüm markalı gözlükler var, fiyatlar da çok uygun. Sahibinin adı Bayan Summer'a 18721789179 No'lu numaradan ulaşabilirsiniz.


Bugün Çin’de Fener Bayramı ve Sevgililer Günü kutlanıyor hemen her yerde. Yu Yan Garden’da düzenlenmiş gösterilere gittik. 2. Hattaki Yu Garden istasyonu aşırı kalabalık, polis çok sıkı önlemler almış. Güzel bir ortam vardı, Maraşlı dondurmacılardan küçük bir külah dondurma için 12 RMB, 2 Dolar ödedik. Ayrıca, metrodan iki günlük PassCard'ı 39 RMB, 6.5 Dolar ücret ödedik. Geri kalan zamanımızı Nanjing Road’da dolaşarak geçirdik, ertesi gün Hangzhou’ya gitmeyi planladık. Sonuç olarak; Shanghai, çok güzel, güvenli, rahat, metrosu süper, pahalı, yine de gelip gezmeye değer.


15.02.2014: Sabah erkenden valizlerimizi alarak, East Nanjing Road üzerindeki 2 No'lu metro hattına yürüdük. Bindiğimiz metrodan Hong Qiao Railway istasyonunda indik. B1 hattı bilet kuyruğuna girerek, 10:30 trenine bilet için 2 kişi 155 RMB, 26 Dolar ödedik. Koltuklar numaralı tren ile, 85 dakikada Hangzou’ya geldik. Otel rezervasyonu yaptırmadığımız için, gar çıkışındaki otel simsarlarından birinin peşine takıldık. Bizi York Hotel’e getirdi. Otel fena değil, geceliği 198 RMB, 33 Dolar ödedik. Eşyalarımızı bırakıp, etrafı keşfe çıktık.


Bu arada otelin, kentin tam merkezinde olduğunu öğrenince daha da memnun olduk. Can damarı West Lake Gölüne, 20 dakika yürüme mesafesinde. Rastgele, Huımın Road üzerinde bir restorana girerek sebzeli pilav için 10 RMB, 1.5 Dolar ödedik. Daha sonra, yürüyerek West Lake’e gittik. Etraftaki güzellikler huzur veriyor. Gezmek için bindiğimiz akülü golf arabası için 80 RMB, 14 Dolar ödedik. Gölün çevresi oldukça güzel tasarlanmış. Çevresi yaklaşık 22 km ve 90 dakika sürüyor. Nefis manzara ve Budist ibadethanelerin inceliği ile yaptığımız gezide gördüklerimize doyamadık.


Gün batımında bir restoranda yeşil çay içtik. 2 kişi için 60 RMB,10 Dolar, ilk anda pahalı geldi ama koca bardakları sınırsız doldurmak mümkün. Şehrin gezilecek başka bir bölümü de, yine Huımın Road’a açılan, Çince yazılı ve trafiğe kapalı yollar. Hangzou, anladığım kadarıyla Shanghai’ye göre daha ucuz. Tek kötü yanı çevrede neredeyse hiç İngilizce bilen yok, iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page