top of page

Hurgada Gezi Notları

Hurgada Mısır'da Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti ve turizm merkezidir. Nüfusu 248 000'dir. Hurgada, ayrıca Mısır'ın "Kızıldeniz ilinin" de merkezidir.

Mısır’ın Kızıldeniz Eyaletine bağlı 260.000 nüfuslu bir şehirdir. Kahire’nin 600 km. güneyinde yer almaktadır. Yirminci yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü olan şehir, seksenlerden bu yana, Mısır Hükûmeti tarafından teşvik edilerek, Mısırlı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle büyüyerek, Şarm el Şeyh’e alternatif bir destinasyon olarak turizme kazandırılmıştır.


Otobüsler buradan kalkıyor. Biz 15:30 bilet aldık ve yola çıktık. Yol yaklaşık 5 saat sürüyordu ve sıkıntısız yolculuk yaptık otobüste tuvalet var. Polis bir sefer kimlik kontrolü yaptı. Gobus otobüs işletmesinin kendi terminali tam Hurgada'nın göbeğinde orada indik. Caddeye çıkınca sol taraftan devam edince 3 km sonra Sakkala semti yeni marinanın olduğu semt, 40 pnt verip taksiyle geldik. Semte gelince yolun ortasında 5m boyunda deniz feneri anıtı bulunuyordu. Fenerden sola sapınca 50m sonra Sea Garden hotelde kahvaltı dahil geceliği 30 Dolar ödeyerek konakladık. Otelin 250 m önünde oldukça şık bir marina bulunuyordu.


Sakkala semtinde dükkan adları, menüler, reklam panoları Rusça yazılı. Marinanın içinde gerçekten güzel restoranlar ve alışveriş mağazaları var. Ana cadde üzerinde ilginizi çekecek mağaza ve restoranlar var. Marinada akşamları eğlenebilirsiniz. Oryantal danslar ve canlı müzik bulabilirsiniz.


El Dahar: Gobus terminalinden sağa giderseniz eski Hurgada yani El Dahar semti vardır. Bu semt eski yapıları, çarşıları ,baharat, takı hediyelik eşya, ve sahte papirüs satıcılarıyla ünlüdür. Eski liman ve balıkçı pazarıda buradadır. Ayrıca Saint Shenouda Hristiyan kilisesi, Al Mina camii burada yer alıyor. Aynı gün Souk meyveciler ve tavukçular çarşısını gezdik ve meyve aldık. Minibüse binerek şair meydan Larusa deyip Sakkala semtinde marina yazan fenerin önünde indik.


El Memsha (köyü): Biz buraya gitmedik. Resepsiyon ve arkadaşlardan aldığım bilgiyle gidilip görülebilir birkaç saat zaman geçirilebilir, ayrıca Hart Rock Cafe ve Little Buddha Disco buradaymış onu görmüş olduk.

El Gouna: Burası sıfırdan yapılandırılmış, Kızıldeniz kenarında sahil kasabası üniversite dahil restoranlar, hoteller, eğlence yerleri var. Buranın bir özelliği kendi enerjisini, sebze meyvesini kendi imkanlarıyla üretiyor. Mısır'ın Venedik'i benzetmesi gerçek dışı.


Makadi: Hurgada'nın bir ilçesi olan bu yer Kızıldeniz kenarında çöl alanın değerlendirilmesi ile kurulmuştur. Hurgada'ya 28km uzaktır. Buranın önemli özelliği Giftun adalarının yakın olması ve büyük Giftun adasındaki Mahya plajının güzel olmasıdır. Sakkala'da star fish restorantta gittik fiyatları uygun ve pozisyonlar büyüktü, tavsiye ederim.

14.12.2018: Bu ülkede her yere gidemiyorsun, Marsa Alam kasabasına gidelim dedik, "Taksi tutun veya sabah 5:00'te otobüs terminalinden bir araba kalkıyor" dediler. Bizde gitmekten vazgeçtik. Rotayı Hurgada'ya çevirdik. Hurgada'ya gitmek için önce 3,5 saatte Luxor'a geliyorsunuz. (Kişi başı 30.25pnt=2 Dolar) Luxor tren istasyonundan çıkınca sağ tarafa yürüyün Gobus otobüslerini göreceksiniz sol taraftaki otobüslerin karşısında ofisleri var biletlerinizi alırsınız. İnternet üzerinden bilet alabilirsiniz.


15.12.2018: Mısır parasının Gibşın, paund, el diye üç ismi var. Önemli bilgi Kasım ayı ortasından itibaren turist azaldığı için Hurgada, Sharm el şeyh feribot seferlerini kaldırıyorlar. Bu gün seferin yapıldığı yer olan marinanın balık pazarının ve büyük caminin ilerisindeki feribot iskelesine gittim araştırdım seferler kaldırılmış. O an farklı bir yol izlemek istedik ve uçak araştırması yaptık ortalama 850 Lira ve direk uçak yok hep Kahire aktarmalı ve beklemeli olması biraz sıkıntı yarattı. 18 aralık sabahı 8 otobüsüne Gobus firmasından Kahire'ye bilet aldık, 2 kişi 380pnt=21$ ,(6 saat) oradan aktarma yapıp, Sharm el şeyh gitmeye karar verdik. Sakalada Star balık lokantasında balık yedik ve 2 kişi 200pnt=11 Dolar ödedik. Marina yeni, güzel küçük ve şirin bir alan oluşturmuşlar. Sakkala ana caddesinde yolun ortasındaki fener heykelini geçince 50 m sağda Sherr street var, araç trafiğine kapalı vakit geçirmek için gezilebilir bir yer. Sherr Street girmeden Senzo Mall minibüs durağı var, buradan sabah 9:30 dan itibaren servis, alışveriş merkezine götürüp getiriyor.

16.12.2018: Sabah plajları teftiş ettik, bizim otele 100 m olan Sakia Beach gittik ve giriş için 50pnt=3 Dolar ödedik, ve o an kimseler yoktu. Marinanın içindeki La Plage beach gittik 4 aile vardı. Araç girmeyen yürüyüş ve alışveriş bulvarı Sherry (şeri) Street önündeki Senzo Mall durağından Senzo Mall aracına binerek bütün sahili ve resortları geçerek 45 dakikada Senzo Mall geldik.


16.12.2018: Senzo Mall tek kat üzerine çok geniş bir alana yayılmış içinde Spinney's market, McDonalds', Kof Souk mazhar pazarı, Duty Free Shop olan bir alışveriş merkezi. Biz öğlen yemeğini marketten alıp AVM'nin bahçesindeki masada yedik. Dönüş arabasının lastiği patladı ve başka araçla geldik. Akşam Cleopatra hediyelik eşya mağazasına kadar yürüdük, Costa Cafe de çay içtik 7pnt=2tl ödedik. Burada Rus, biraz alman, Belçikalı emekliler var ve kış aylarını burada geçiriyorlar, esnafla konuştum ruble düşmeden önce Ruslar çok alışveriş yaparlarmış, şimdi sadece ihtiyaçlarını pazarlıkla alıyorlar dedi.


17.12.2018: Sabah Şarm el şeyh otel ayarlamaya çalıştık, daha önce bahsettiğim gibi Booking.com üzerinden oteli ayırırken yüzde 27 vergi alıyor, biz Booking.com üzerinden oteli tespit ediyor ardından, otele gidince sadece sitede belirtilen ilk ücreti ödüyoruz.


Bu iş bitince El Memsha semtine gitmeye karar verdik, resepsiyondan gerekli bilgileri alıp yola çıktık. Buranın Arapça adı Mamşa Siya sakala'dan 5 km yol 2pnt ödedik. Ana yolda indik sezon olmadığı için kalabalık yok, burası Hurghadanın en güzel semti toplu bir yer yürüme alanı geniş modern bir yer, büyük mağazalar, Hard Rock Cafe, MC , Esplanada Mall, Little Buddh, ayrıca ,büyük Resoltlar var. Burayı daha önce biliyor olsam kesinlikle, burada kalırdım. Hurgada da yerler birbirine yakın ve Sahl Hasheesh ilçesi 17 km, Makadi 29km, Safaga ilçesi ortalama 35 km uzaklıkta. Sakkala'ya dönünce Balık pazarına gittik, girişteki 2. büyük tezgahtan, lüfere benzeyen 800gr, 2 adet balık, (80pnt=5$), 450gr Jumbo karides ( 70pnt=4$) toplam 150pnt + 20pnt pişirme ücreti ödedik, balık ve karidesler çok güzeldi.


18.12.2018: Hurgada dan sabah 8:00'te Gobus otobüsü ile yola çıktık. 45 dakika sonra ortalama 35 km El Gauna ilçesine giriş yaptı yolcu aldı. 3 saat sonra Zafar Ana House tesislerinde 30 dakika mola verdiki güzel ve temiz bir yerdi. Çay 15pnt, kahve 30pnt, oradan 3.5 saat sonra Gobus Kahire girişindeki ilk durağında yolcu indirdi, son durağı olan Tahrir meydanına Hilton otelin önündeki parka geldiğimizde saat 2:30 olmuştu yani 6,5 saat sürdü. Herşeye rağmen rahat ve sıkıntısız bir yolculuktu. Valizlerimizi Gobus emanetine 50 pnt ödeyerek bıraktık, gece saat 1'de Gobus elit otobüsüne 2 kişi 660 pnt=37$ ödeyerek Şarm El Şeyh bileti aldık. Kahire'de Talat Harb no:17 caddesindeki Cafe Riche restoranda gittik yemek yedik. Gece saat 1'e kadar dolaştık, otobüs Gobus ofisinin önünden (Tahrir Hilton hotelin yanı) tam saatinde hareket etti.

19.12.2018: Gobus'tan elit Delux aldık. 20 kişilik koltuk var ama araları yine dar, sadece koltuklar lüks, birde yiyecek, içecek paketi veriyorlar, kısacası 190pnt yerine 330pnt vermeye değmedi. Şoförler çok iyi, yollar boş ve fena değildi. Yoldaki saçma sapan aramalar dahil 10 saat sürdü. Asker ve polis, her an bir saldırı olacakmış gibi tetikte bekliyordu. Otobüsten iniyorsunuz valizi bagajdan alıp önünde bekliyorsunuz, köpek ile polis geliyor. Arama faslı bitiyor, valizler bagaja siz yerlerinize, kimlik kontrol faslı başlıyor, 3 sefer bu şekilde arandık. Saat 10:00'da Sarm El Şeyh garajına girdik, buranın adı Royssat terminali ama bir kaç kişiye sordum cevap alamadım.


Şimdi sıra az kazıklanarak otele gitmek, yol 10 km tam taksilere giderken mavi minibüs şoförü nereye gidiyorsun diye sordu çatarak (Cataract) deyince gelin dedi. Valizleri arabanın üst bagajına attı ve 30pnt istedi kabul ettik çünkü taksi 100pnt aşağı götürmezdi, o kadar ücret ödemek istemiyorduk. 15 dakikada otele 200m kala bizi indirdi ben bağırınca adam buraya araba giremiyor feryadı yaptı haklıydı. Valizleri çekerek 50m yürüdük sivil polisler dur bakalım aç valizleri turist falan dinlemiyorlar açtık el ile aradı, nereye gidiyorsunuz deyip yolu tarif etti. Otelimiz hard Rock Cafe nin köşesinden dönünce Cataract Layalina Resolt kahvaltı dahil geceliği 34 Dolar, yer, konum, odalar gayet güzel. Dile kolay Hurgada dan beri 18 saat yoldayız. Cataract, Şarm da bir semtin adı otel adlarının önünde Cataract kelimesi bulunuyor çok güzel bir yapılaşma varlar gözümüze çarptı.


Oldukça keyifli bir geziydi, kesinlikle görülmeye değer.

578 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page