top of page

And Dağlarının Gururu: Machu Picchu

Machu Picchu 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan birisi..

And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2.430 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru'nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir.


İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Şehrin inşaası tamamlandıktan kısa süre sonra yayılan çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehir terkedilmek zorunda kalınmıştır. Machu Picchu 200'den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapılardan oluşur.


Şehrin 3000 basamağı bugün hâlâ gayet iyi durumdadır. Şehrin inşaasında kullanılan özel taşların vadiden raylı halat sistemiyle zirveye taşındığı düşünülüyor. Ayrıca hemen yanında Huayna Picchu isminde 2720 metre yüksekliğinde bir dağ bulunur. Bu dağa giden patika yol Machu Picchu'dan bakılınca görünmeyen gizli bir geçit şeklindedir ve tırmanış yaklaşık 2 saat sürer. Huayna Picchu'nun zirvesinden tüm Machu Picchu şehrini ve çevreyi 360 derece gözlemlemek mümkündür.


Chiclayo, 10.12.2015: 122. yurtdışı çıkışım, 65. ülkem Peru. Guayaguil terminalinden süper Semeria otobüs firmasından kişi başı 18 $ ödeyerek 9 aralık akşamına Perunun Chiclayo şehrine gece 10:00 arabasına bilet aldık, yolculuk 12 saat sürdü. Otobüs 4 saat sonra Tumbessınır kapısına geldi.


Gayet modern bir sınır kapısı, aynı binada ecuador dan çıkış alıyorsun, yanı başında Peru'ya giriş yapıyorsun. Peru basit bir form doldurtuyorlar ve her iki işlem toplam 4 dakika sürüyor. Otobüs çok rahat Peru'da 3 yerde polis basit bir kontrol yaptı. 12 saat sonunda Chiclayo ya vardık. Terminal eski ve pis, daha önce ayırdığımız hotel Prima Veraya taksi ile 4 soles ödeyerek geldik.


Hotelin geceliği 70 soles 21 $. (Adres, calle juan cuglievan1256). Sokaklar para bozan kişilerle dolu. Chiclayoda şehir içi taşımacılığı sadece taksi ile yapılıyor. Burası gezginler için iyi bir dinlenme yeri. Av. Balta caddesi üzerinde oltursa otobüs firmasından lima şehrine 11.12.2015 akşamı saat 9:00 için bilet aldık. Bu otobüslerde fiatlar koltuğun arkaya yatmasına göre değişiyor. Biz %140 yatan koltuklardan aldık kişibaşı 80 soles, 25$ ödedik. Yol 780 km, 13 saat sürüyor. Oltursa ofisini 100 m geçince sağda metro market var, yemek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Otobüste akşam ve sabah yiyecek ve içecek servisi mevcut.


Lima, 12.12.2015: Güzel bir yolculuktan sonra oltursa,nın limadaki özel terminaline geldik. Taksiye 10 sol ödeyip Flaying Dog hostele gittik. Mariflores semtinin tam ortasında Kennedy parkının karşı köşesinde kahvaltı dahil özel banyolu oda pazarlıkla 5 geceliği 550 sol=500tl=170$ anlaştık. Biz Ecuador pahalı derken burası daha pahalı çıktı,bu arada 50 m ilerdeki Pariwana hostele baktık yer yoktu. Miraflores Limanın değil de Miami'nin bir semti gibi çok temiz, modern ve insanlar çok şık. Resmen ayrı bir dünya ve yaşam var bu semtte.


Hostel kahvaltı için kupon bilet veriyor binanın hemen üst köşesinde Cafe Lima da 3 seçenek kahvaltıdan birini seçiyorsun. Aynı kahvaltıyı dışarıdan gelip yapsan 20 sol=6.5 $. Bu gün Plaza De Armas sokağına gitmek için Ricardo Palma metrobüs durağından Norte istikametine metrobüse bindik, Jr. De La Union durağında indik. Metro avm yanındaki sokaktan içeriye girdik,size şu veya bu sokağı gezin demeyeceğim, gücünüzün yettiği kadar her sokağı gezin.


Metroya binmek için istasyonlardaki makinalardan 5 sol karşılığı metro cart alıyorsunuz, ayrıca 10-15 sol yüklüyorsun, her biniş 2.5sol=2.5tl. Plaza De Armas Lima şehrinin tarihi bölgesi ve çok güzel korunmuş. Plaza de Armas meydanının ve semtinin içinde bulunan Plaza San Martin, Katedral, Archbishop, Spalace, Casa de Gastronom kesin gezin. Miraflores semtinde gece ve gündüz yaşamı Parque Kennedy (Kennedy Park) etrafında yaşanıyor, bar, disco, restorant, sinemalar, avm burada. Parque kennedy nin meydana bakan yüzünde saga Farabella mağzasının önünden 18 nolu mavi otobüs ile (3sol=3tl) bir saatte hava alanına gittik.


Yolun sol tarafı hava alanı sağ tarafı havayolu ofisleri. Continents ofisinden 17 Aralık sabah 10:30'a Peruvian Airlines ile Cusco şehrine iki kişi 220 $ bilet aldık. Yolculuk 1 saat 15 dakika sürüyor.


Otobüs ile 22 saat ve 175 sol= 55 $. Hava alanından dönüşte otobüs ve minibüs durağından -S- yazan minibise binin, Kennedy parkının bir üst caddesinde inin. Miraflores semtinin Av. Jose Largo caddesinden 700m güneye doğru yürüyün ve Mariot otelin karşısı, pasifik okyanusunu ve Antalyada bulunan aynı falezlerin nasıl yaşam ve eğlence merkezine dönüştürüldüğünü görürsünüz. Gerçekten çok güzel değerlendirmişler. Sabah Mirofloresten deniz yönüne giden 'Barranco Charrillos' yazan minibüse binerek Barranco bulvarındaki Historica yerleri gezdik. Akşam Av. Dos De Mayo, No: 441 San Isidro Lima (tlf.441 28 o6) adresinde bulunan Alaturka Kababs ve Cafe restoranta gittik. Oktay ve Cumali diye iki kişi çalıştırıyor. (Alaturcarestourante@gmail.com)Lüks bir semtte küçük ama güzel bir mekan. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ediyorlar. Altın müzesine gitmek isterseniz midibüs ile 1.5 saat sürüyor ama biz gitmedik. Miraflores'ten sahile yürüdük güzellikleri Cusco gitmeden bir kez daha gördük.


Cusco, 17.12.2015; Kennedy parkının karşısındaki Saga Falabella mağzasının önünden 18 Nolu mavi otobüse ile (2sol=2tl=0,70cent) hava alanına geldik. Uçağımız Boeng 737-400 güzel bir uçuş ile Cuscoya indik. Hava alanı taksileri kalacağımız Hostel, Tupana Wasi A&C, (Calle Chih Vampata No:564 Sanblas, www.hostaltupanawasi.com) 40-50 sol civarı bir para istiyorlar. Ardından, alandan ana caddeye çıktık ve kaçak taksi ile 10 sol=4$ gittik. Hostelimiz plaza de armas meydanına yürüyerek 10 dakika. Ulaştığımızda 3400 m yüksekteydik ve hafif sersemlik ve baş ağrısı mevcut. Karnımız acıkmıştı ve Calle Marquez Av.De Antofitos, No: 284 Restorantta Fix menü biftek, pilav, patates, salata, 10sol=3.5$ ödedik. Yemekler doyurucu ve güzeldi.


Machu Picchuya çıkmak Peru devletinin, kontrolünde organize edilmiş, kısacası düşük gelirli turist istemiyorlar. Biz yaptığımız araştırma ile müstakil çıkma ile turla çıkma arasında 25$ fark olduğunu tesbit ettik, eziyet çekmemek için tur ile çıkmaya karar verdik.


Tur şirketimiz, Machupicchu andino travel. (calle runias no:483.)

 1. Sabah 04 te bizi alıp ollantaytamboya gideceğiz 2 saat.

 2. Ollantaytambodan 7,30 inter rail trenine bineceğiz.(rehber eşliğinde)

 3. Tren 9 am Aguas caliente,de olacak.

 4. Aguas caliente de bekliyen mercedes midibüsler ile 20 dakikada zirveye çıkacağız.(rehber eşliğinde) Dönüş 4-5 pm arası aynı yolu takip ederek 7pm trenine binip geri döneceğiz.Bu gezi için toplam kişi başı 205 $ ödedik.

Müstakil giderseniz rehbersiz 190$ çıkıyor.

 1. Cusco- Ollantaytambo 7$.

 2. Ollantaytambo-aguas Caliente tren 116$.

 3. Aguas Caliente-Machu Picchu otobüs 24$.

 4. Machu Picchu giriş 43$. Toplam 190$ rehber hizmeti yok. Fiatlar gidiş dönüş fiyatlarıdır.

Zirveye sabah erken çıkmak isteyenler bir gece Aguas Calientede konaklamalı. Zirveye çıkarken sırt çantanızda su, yiyecek, yağmurluk, yazlık ve kışlık giysi bulunsun. Zirvede 4 mevsim hüküm sürüyor. Daha lüks bir tren ile istiyorsanız Peru Rail treninden 150 $ bilet alabilirsiniz. Hostesimizin ana caddesi olan RUİNAS av'den Imperial yazan minibüse binerek Bus terminal Terreste'nin alt sokağında inip terminale yürüdük. MER otobüs firmasından 21 aralık akşamı 10:15 gibi Pucon şehrine kişi başı 40sol=13$ bilet aldık. Aynı alanda bulunan el Molino Centro Comencial plaza ve karşısındaki Asocia Cion Mercado Ferros gezin Peru kültürü ve yaşam tarzları hakkında bilginiz olur. Bol katkısız meyve suyu için şeker koydurmayın.


Puno, 22.12.2015: İrtifa 3809 m nefes darlığı kendini göstermeye başladı. 8 saatte Puno ya geldik, hava serindi. Pucon titicaca gölü kıyısında küçük bir şehir. Terminalde dinlendikten sonra daha önce kalmayı düşündüğümüz hostele nasıl gideceğimizi konuşurken komisyoncular ve turist rehberleri nefes aldırmadılar, sonuçta Jr. Libertad no:451, Lobos Inn hostelde karar kıldık, taksi ile 4sol=1,5$ ödeyerek hostele gittik.


Hostel Plaza de Armas meydanına 150m, sıcak su, WIFI, mutfak, ısıtma cihazı var. Fiyatı 50sol=15$. Kahvaltı ücretli 6sol=2$. Hemen göle doğru yürüdük 700 m kadar, sahil şeridini gezdik, Saz adalara giden iskelede araştırma yaptık bir sonraki gün gitmeye karar verdik. Pucon Da Cusco da olmayan büyük bir market var Plaza Vea Super Mercado (Av. Lima-San Bor-Ja)üst katta restoranlar mevcut.


Ertesi gün Av Titicaca caddesinden yürüyerek limana indik. İlk ofisten kişi başı 10 sol=3.5$ biletlerimizi aldık ayrıca motora binerken indi-bindi ücreti olarak 2.sol=1$ alıyorlar. Motor da her milletten turist var. Bizler Uros adasına doğru gidiyoruz. 25 dakikada vardık, ada sözcüsü İspanyolca bilgiler espriler yaptı. Sonra tezgahlar açıldı, satışlar başladı, sazdan evlerin içi gezdirildi, Mercedes denilen sazdan tekne ile ile gezmek isteyenleri 15sol=5$ karşılığında gezdiriyorlardı. 30 dakika sonra gitmeyenleri, yani bizi adaya getiren tekneyle hediyelik eşya ve restoranların olduğu başka bir adaya getirdiler ve diğer arkadaşlarda oradaydı.


Bir sefer de olsa görmeye değer. Özetle;

 1. Titicaca dünyanın en yüksek krater gölü

 2. Peru sakin bir ülke,sıradışı olay haricinde güvenli

 3. Lima 3 gün yeterli

 4. Olmazsa olmaz machu picchu

 5. Ortalama 2 kişi günde 60-75 $ uygun

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page